Dijital Trendler

2015′te iki tabletten biri iPad olacak!

Gartner, Apple’ın iPad ile önünü açtığı tablet piyasası için 2015 yılı tahminlerini yayınladı. Rapora göre Apple 4 yıl sonra da pazarın çoğunu elinde tutmayı başaracak. Android ise 2. sıradan Apple’ı takip edecek.

Mobil teknoloji standartları yükseldikçe mobil cihazlara gösterdiğimiz ilgi de yükseliyor. Gartner da bu ilginin tablet bilgisayar ekosistemine yansıyacağını ve üst segmentte yine iOS ve Android’in olacağını söylüyor.

2010′da pazarın % 83.9′una ulaşan iPad için Gartner’ın 2011 öngörüsü % 68.7 seviyesinde. 2015′te ise iPad’in pazar payının %47.1 olması bekleniyor. Yani 4 yıl sonra yaklaşık her 2 tablet kullanıcısından biri iPad olacak.

2015 Tablet Pazarı - Gartner

iPad’e en yakın rakip ise 2011′i %19.9 pazar payıyla kapatması beklenen Android. Google’ın yeni lisanlama modeliyle Android kullanımının optimize edileceğini söyleyen Gartner, Android’e 2015′te %40′lık bir pazar payı biçiyor. Akıllı telefon pazarında düşük fiyatlı cihazlarla iPhone’u geride bırakan Andoid, tablet pazarında standartların korunmasıyla Gartner’a göre iPad’e yetişemeyecek.

Gartner, Nokia tarafında Meego’nun %1, artık HP’nin elinde olan WebOS’un %3, Playbook’a ilham veren QNX’in ise %10 pazar payı elde etmesini bekliyor. 2010′da %1.3 olan diğer tabletlerin payı ise  2015′te %0.2′ye düşüyor.

Akıllı telefon sahiplerinin aynı mobil işletim sistemine sahip bir tablet almak isteyeceği açık bir gerçek ancak önce tablet seçimiyle yolunu değiştirenlerin olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerek. Tahminler 2015′te 2.5 milyon iPad ve Android’in sahiplenileceğini gösteriyor.  http://bit.ly/i3lhtQ

Adobe Photoshop iPad’de!

Adobe, meşhur grafik uygulaması Photoshop’un iPad demo’sunu tanıttı. Uygulama katmanlı (layer) çalışma başta olmak üzere birçok yenilik getirecek.
Photoshop Elements uygulaması iPad’de şu anda kullanılabiliyor. Ancak bu uygulama, masaüstü versiyonunun getirdiği özelliklerden daha fazlasını tablet kullanıcılarına sunmak için geliştiriliyor. Kesme, kırpma, sosyal ağlara resim yükleme gibi özelliklerden fazlasını da sunan uygulama katmanlı çalışmaya da olanak tanıyor. Dokunarak renkleri karıştırma gibi özellikleri de bulunan uygulama ile ilgili Adobe’den gelen net bir bilgi yok. Hangi platformlarda yayınlanacak, hangi özellikler uygulamada yer alacak, uygulama ne zaman yayınlanacak sorularının cevabını biz de bekliyoruz.

http://www.computerworld.com.tr/adobe-photoshop-ipade-geliyor-detay_5977.html

Dijitalde büyük artış!

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2010 yılı reklam yatırımları açıklandı. Toplam 3 milyar 613 milyon TL olarak gerçekleşen reklam harcamalarında, bir önceki yıla göre % 31’lik bir büyüme gerçekleşti. 2010 yılında, krizin etkilerinin azaldığı ve piyasalardaki hareketliliğin reklam sektörüne olumlu yansımaları olduğu görüldü.

2009 yılında reklam yatırımlarından en büyük payı alan televizyon, 2010 yılında yüzde 40’lık bir artış performansıyla yine en çok yatırım yapılan mecra oldu. Televizyonun ardından en büyük sıçrayış yüzde 38’lik bir oranla dijitalde sağlandı.

2010 yılında televizyon, reklam yatırımları pastasından yüzde 55,85’lik bir pay aldı. Bu, 2 milyar 18 milyon TL’lik bir reklam yatırımına karşılık geliyor. Televizyonun ardından gazete, reklam yatırımlarından yüzde 23,69’luk pay alarak 856 milyon TL ile ikinci en yüksek paya sahip olurken, açıkhava yüzde 6,98’lik pay ve 252 milyon TL ile üçüncü, hızlı bir sıçrama yaparak açıkhava ile neredeyse başa baş duruma gelen dijital ise yüzde 6,97’lik pay ve 251,8 milyon TL ile dördüncü oldu.

Radyo, 2010 yılı reklam pastasından yüzde 2,87’lik bir pay alarak 104 milyon TL ile beşinci, dergi yüzde 2,39’luk pay ve 86 milyon TL ile altıncı olurken, yüzde 1,26 pay, 45,5 milyon TL ile sinema ise reklam yatırımlarında son sırada yer aldı.

http://www.mediacatonline.com/Home/HaberDetay/?haberid=50914

< h2>Facebook arkadaşlarınızı birde haritada görün!

Facebook arkadaşlarınızın kimler olduğunu biliyorsunuz (-dur umarım, arkadaşlık isteklerini kabul ederken seçici davrananlardansanız elbette:) hangi ülkelerden olduklarını görmek isterseniz, Google Maps ile harita üzerinde incelemeniz mümkün.

Detayları okumak için

Qwiki ile sesli ve görüntülü öğreniyoruz…

Qwiki, aramaların sonucunda sesli anlatım ve sesli anlatımla birlikte ilerleyen görüntülerle kolay ve hızlı anlaşılır bilgi aktarım özelliklerini taşıyor. Henüz Alpha aşamasında olan bu program bakalım ne ölçüde gelişebilecek…

Deloitte 2011 kehanetlerini açıkladı: Satılacak bilgisayarların yarıdan fazlası tablet veya akıllı telefon olacak!

Deloitte’un ”Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2011” raporuna göre, bu yıl satılacak bilgisayarların yarıdan fazlasını tablet PC veya akıllı telefon gibi cihazlar oluşturacak.

Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon lideri ve ortağı Oktay Aktolun, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl onuncusu hazırlanan ”Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2011” raporunun açıklandığını belirtti.

Bilişim dünyasında seçeneklerin her geçen gün giderek çoğaldığını belirten Aktolun, bu yıl da tüketicilerin seçim yapmakta biraz zorlanabileceğini kaydetti.

Yakınsamanın öneminin giderek artmasıyla birlikte teknolojilerin birbiriyle çok daha entegre hale geldiğini vurgulayan Aktolun, şirketlerin hem teknoloji hem medya hem de telekomünikasyona hakim olmasının büyük önem taşıdığını, bu nedenle de şimdiye kadar her yıl 3 ayrı rapor halinde sunulan çalışmanın bu yıl tek rapor olarak hazırlandığını ifade etti.

Rapora göre, bu yılın en önemli trendleri arasında çevrimiçi oyun pazarının büyümesi, taşınabilir teknolojinin kullanımının artması ve tabletlerin yaygınlaşması, hidrojenin pazara çıkması ve e-devlet uygulamalarının yaygınlaşması gibi eğitimler yer aldı.

Rapora göre, 2011 yılında satılacak bilgisayarların ilk defa yarıdan fazlası tablet PC veya akıllı telefonlar gibi cihazlar olacak. PC’ler yine de ana bilişim platformu olmayı sürdürecek. Rapor, sadece perakende satıcılık ve sağlık sektörlerinde 5 milyon civarında tabletin kullanılmaya başlanacağını öngörüyor. Cihazların çok çeşitlendiği bu dönemde şirketlerin seçenekleri iyi değerlendirmeleri, tek bir tip standart tableti mi yoksa birden çok tableti mi destekleyeceklerine karar vermeleri gerekiyor.

Çeşitlenen cihaz pazarıyla birlikte işletim sistemleri de çeşitlenecek. Artan çeşitlilikle birlikte uygulamaların da sayısı artacak. Rapor, uygulama endüstrisinin çok karlı olmayacağını öngörüyor, ancak lider şirketler ortalamanın üzerinde kar elde etmeye devam edecek.

Raporda, alternatif enerji kaynağı olan hidrojenin 2011 yılında pazara çıkacağı belirtildi. Temiz ve uzun ömürlü bir enerji kaynağı olan hidrojen, maliyeti yüksek olması nedeniyle tahmin edildiği şekilde arabalarda kullanılmayacak. Hidrojen, iç mekanlarda, karbonmonoksit üretmemesi ve temiz bir enerji kaynağı olması dolayısıyla fabrikalarda forkliftlerde ve uzun ömürlü olması nedeniyle jeneratörlerde tercih edilecek.
http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/601692-sanal-hayatimiz-boyut-degistirecek

Tüketiciler marka mesajlarına ne zaman “dur!” der?

Tüketicilerin işi hiç kolay değil! Sosyal ağlar gibi yeni mecralarda hedef kitleleriyle buluşan markalar, çeşitli kurgularla iletişimi sürdürmeyi hedefliyor. E-mail marketing ise uzun zamandır yeni stratejiler peşinde.

Peki özetle ne yapmak gerekiyor ? Öncelikle tüketiciler e-mail ve sosyal ağlar üzerinden markalardan yüksek frekanslı iletişim istemiyor ve mesaj içeriklerini okumaya değer bulmak istiyor. Devamı…
http://blog.exacttarget.com/blog/new-email-marketing-strategy/reasons-why-your-marketing-relationships-fail

2011 dijital reklamcılık trendleri…

Reklamcılık, pazarlama, medya ve markalar üzerine araştırmalar yürüten Millward Brown dijital ortamın 2011′deki 11 kilit eğilimini açıkladı.

İşte tespitleri;

1. Markalar varlıklarını geniş bir alana yayılmış, pek çok alternatif sosyal medya mecrasının bulunduğu internette göstermek için çaba sarf edecek.

Özellikle internet üzerindeki uygulamalar ve fan sayfaları popüler çünkü bunlar pazarlamacılara tüketiciyle olan etkileşimi kontrol etme ve kolaylaştırma imkanı sağlıyor.

Fakat markalar giderek bu tip “bahçe”‘lerinin sayısını arttırmak zorunda. Spesifik platformlar için genellikle farklı uygulamalar geliştiriyorlar.

Amaç etkileşimde bulunmak istedikleri müşterilerine hem mevcut ortamla ilişkili hem de her yerde olduklarını göstermek.

2. Zenginleştirilmiş gerçeklik gibi teknolojik gelişmeler çevrim içi alışveriş ile gerçeklik arasında köprü kuracak

Kişisel bilgilerin açığa çıkarılmasıyla ilgili kaygılar bulunmasına karşın, çevrimiçi alışveriş güçlü şekilde büyümeye devam edecek.

Bir çok ülke bu bakımdan ABD’yi izleyecek.

İngiltere’de özellikle mobil alışveriş uygulamaları popüler olacak,

Hindistan’da ise çevrimiçi seyahat bilet alış verişlerinde büyüme gerçekleşecek böylece istasyonlarda oluşan uzun kuyrukların önüne geçilmiş olacak.

Küresel olarak markalar inovatif yeni teknolojiler kullanacak, bunların arasında zenginleştirilmiş gerçeklik de var. Bu da tüketicinin dokunamadığı ve hissedemediği ürün ile arasındaki soyutluk uçurumunu kapatmasına yardımcı olacak.

3. Çevrim içi teşhir kabına sığmayacak

Pazarlamacılar reklam içinde giderek kapsayıcı ve kuşatıcı marka mesajlarına yönelecek. Bunun için büyüyebilen formatlar ve interakif özellikler kullanacaklar.

Bu mesajlar çoğunlukla bir mikrositede ya da sosyal medya sayfasında yaşanan deneyimin bir kopyası şeklinde olacak.

Buna bağlı olarak reklam formatları sürekli dönüşüm içinde olacak ve pek çok yeni format popüler hale gelecek; örneğin planlamacıların aynı sayfada farklı formatları kaynaştırdığı double- teaming gibi.

Bannerların içerdiği sosyal unsurlar bir Twitter feed’i gibi canlı bir sosyal faaliyet içindeymiş hissi verecek, öte yandan ilgiyi yakalamak için küçük ve ilgi çekici görseller kullanan sonra da ekranın büyük bir bölümüne yayılan slayt şeklindeki formatlar kendini gösterecek.

4. Viral video artık “renk olsun diye” aşamasını geçecek.

Viral pazarlama potansiyeli, dijital kampanya planlamalarında giderek daha büyük bir unsura dönüşüyor. Daha kesinlikli viral ölçümler pazarlamacılara daha iyi planlama, takip ve kendini duruma uyarlama imkanı sunuyor.

Fakat her yeni viral video tüketici beklentisini yükselttiğinden, reklamcılar daha yaratacı olmak zorunda kalabilir. Buna karşılık vermek için, daha fazla reklamcı reklamlarını viral ortamda teşvik edecek.

5. İnternet için hazırlanan video içeriği artacak

Çevrimi içi video reklamcılığının hızlı bir büyüme evresine girmesiyle, pazarlamacılar küresel çapta kendi çevrim içi video yaratıcılıklarını optimize etmek için 2011′de daha fazla yatırım yapacak.

6. Özel mobil gereçlerin sayısı artacak

Mobil hizmetlerin performanslarındaki iyileşme daha fazla insanın çevrim içi olması, daha fazla zaman harcaması demek. Pazarlamacılar bu fırsatı değerlendirecekler, özellike yeni gereçler daha iyi mobil reklam deneyimine oyanak sağladığı için.

Mobil reklam bütçeleri ciddi şekilde artacak 2010′a göre ve mobil ortamda sağlanan marka etkisi bütün 2011 boyunca üst seviye performansını sürdürecek.

7. Markalar yerlerini jeo-lokasyonla bulacak.

Bugün için jeo – lokasyon sadece “giriş” demek fakat 2011 kullanıcı “giriş” yaptığında daha fazla ödüllendirici deneyim sunacak, Ayrıca “çıkış”‘ta da gelişmeler olacağını tahmin ediyoruz. ( Mesela şimdi nereye gidelim önerisi gibi).

Ayrıca Shopkick gibi, bir dükkana girildiğinde otomatik olarak promosyon ödülü veren uygulamaların arttığını göreceğiz. Facebook’un da lokasyon bazlı uygulamalara yönelmesiyle daha çok markanın uygulama özelliği olarak lokasyonu kullanacak

8. İnternette arama daha kişiye özel, daha mobil ve çok daha etkili olacak

Tüketiciler kendilerine daha uygun arama sonuçları için mahremiyetlerinden ödün verecek. Sosyal medya profilleri ile ilgili bağlantılar, arama geçmişi ve davranışsal segmantasyon bu bilgiyi arama motoru ile paylaşmaya hazır kullanıcılara daha uygun arama geçekleştirme imkanı sunuyor.

Mobil aramalar uygulama geliştiriciler daha önce hiç görülmemiş bir genişlikte bilgiye ulaşabilir hale geldiğinde ve tüketiciler Google Maps gibi uygulamalar araclığıyla arama yapmanın faydasını fark ettiğinde bunun sağlayacağı avantajla daha büyük kazançlar elde edecek. Ayrıca arama sonuçları ayrıca çok etkili hale gelecek.

9. Oyunlar faaliyette.

Piyasaya yeni sürülen Sony’nin Movae ve Microsoft’un Kinect’i Playstation ve xbox konsüllerine yeni bir nefes verdi ve 2011′de daha ileri oyun tasarımlarına yönelik inovasyonlar artacak. Bunun yanı sıra Appple iphone ve ipod touch’ın sunduğu olanakları arkasına alan basit internet oyunları daha fazla büyüyecek, yazılımcılar daha büyük olan Ipadara yüzünden büyük avantaj elde edecekler.

10. Sosyal grafikler nokta vuruş reklamcılığı isabet yüzdesi daha güçlü hale getirecek

İnternet kullanıcılar en büyük sosyal ağ Facebook’ta faal olmayı sürdürüken bir yandan da giderek doğrudan ilgi alanlarına hitap eden diğer niş ağlara katılabilirler. Facebook özellikleri markalara mükemmel bir nokta atış reklamcılık fırsatı sunuyor fakat gerçekten etkili olabilmek için insanlar arasındaki karmaşık ilişkilere anlam kazandıran sofistike algoritmalara ihtiyaç olacak.

11. Çevrimiçi mahremiyet savaşları yoğunlaşacak

Pazarlamacılar çevrimiçi şeffaflığın geliştiği bir ortamda ilerleme sağlayacaklar. Çevrim içi mahremiyeti koruma adına düzenleyici önlemler almaktan kaçınacaklar, bu da kullanıcıların kendi profillerini yönetmeleri sağlanarak ve kendi veri modellerini seffaflaştırarak olacak. Fakat düzenleyici kurumlar ile endüstri arasında kişisel bilginin kapsamı üzerine süren savaş devam edecek.